Hide User Window

ورود / ثبت نام

 

کاربر سایت هستید؟

 
 
 
 

در سایت عضو نیستید؟

با عضویت در سایت امکان دریافت خبرنامه و اخبار جدید را برای خود میسر کنید.

 
 

اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا کلیک کنید.

 
نکاتی مهم و ظریف در مورد کلاس‌پد

شما به عنوان دارنده‌ی کلاس‌پد چقدر از نکات ظریف و مبهم آن اطلاع دارید؟ در این صفحه سعی شده نکاتی را که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرند، امّا در مورد کلاس‌پد بسیار مفیدند ذکر نماییم.

 

حافظه کلاس‌پد و ذخیره‌سازی فایل‌ها


 حافظه‌های کلاس‌پد: کلاس‌پد سه نوع حافظه دارد:

حافظه‌ی سیستم عامل (نمی‌توان به آن دسترسی پیدا کرد)؛

حافظه‌ی Flash که ظرفیت 5.4 (پنج و چهاردهم) مگابایت دارد و eActivity ها و Add-in هایی که نصب می‌کنید روی آن قرار می‌گیرند؛

حافظه‌ی MCS که متغیرها، یعنی متغیرهای عددی و فرمول‌ها و برنامه‌ها و برنامه‌های Lua و انواع و اقسام فایل‌های دیگر روی آن قرار می‌گیرند. بیشتر با این نوع حافظه سر و کار داریم. ظرفیت آن برای کاربر 512 کیلوبایت است و از قسمت Variable Manager می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. 512 کیلوبایت کم نیست، اما به هرحال اگر حافظه کم می‌آورید با روشی خاص می‌شود فایل‌ها را در حافظه‌ی 5.4 مگابایتی Flash ذخیره کرد که با عنوان «ذخیره فایل‌ها در eActivity» در آموزش‌ها موجود است.

 هنگامی که کلاس‌پد را خاموش می‌کنید حافظه‌ی MCS به Flash انتقال می‌یابد. در این حالت اگر باتری‌های کلاس‌پد را بیرون بیاورید، بدون نیاز به هیچگونه باتری پشتیبان اطلاعات شما تا ده‌ها سال نیز دوام می‌آورند! (کلاس‌پد باتری پشتیبان داخلی نیز ندارد، به باتری پشتیبان اصلاً نیاز ندارد!)

 بازگردانی فایل‌های حذف شده! اگر بدون خاموش کردن کلاس‌پد برق آن را قطع یا ریست کنید، حافظه MCS به Flash کپی نمی‌شود و اطلاعات کلاس‌پد به آخرین باری که درست خاموش شده‌بود، باز می‌گردد. از این امر یک فایده‌ی مهم عاید می‌شود و آن این است که اگر اتفاقاً فایلی را حذف کردید، قبل از این که کلاس‌پد خود را خاموش کنید دکمه‌ی (حفره‌ی) P پشت آن را فشار دهید. اطلاعات کلاس‌پد به حالت قبل از روشن شدن برمی‌گردد یعنی موقعی که هنوز فایلتان را پاک نکرده‌بودید! شایان ذکر است که این امر فقط در مورد متغیرها (همان حافظه‌ی اصلی MCS) کار می‌کند و روی eActivityها بی‌تأثیر است. همچنین واضح است که اگر از وقتی که کلاس‌پد را روشن کرده بودید فایل‌هایی را روی آن به وجود آورده‌بودید، آن فایل‌ها پاک می‌شوند. به عنوان یک عادت خوب، هنگام کار با کلاس‌پد هر از ساعتی آن را خاموش و روشن کنید تا آخرین اطلاعات شما ذخیره شوند.

 

باتری


 باتری‌ها: روی کلاس‌پد باتری چینی نگذارید! افراد زیادی به علّت استفاده از باتری‌های نامرغوب بعداً دچار مشکلاتی با صفحه‌ی لمسی کلاس‌پدشان شده‌اند. البته در بسیاری از موارد این مشکل با تعویض باتری‌ها و گذاشتن باتری‌های نو رفع‌شده‌است، ولی به‌هرحال باتری‌های نامرغوب می‌توانند موجب آسیب جدی بشوند. سایت ClassPad.ir

 صرفه‌جویی در باتری: پس از گذشت مدت 24 ساعت (پیشفرض سیستم عامل نگارش 3) کلاس‌پد به حالت کم‌مصرف می‌رود تا در مصرف باتری صرفه‌جویی کند. ساعت کار مفید هربار گذاشتن باتری‌های نو طبق دفترچه راهنمای کلاس‌پد حدوداً 100 ساعت است. اما هنگامی که لپ‌تاپ یا رایانه‌ی شما نزدیکتان است، می‌توانید کلاس‌پدتان را با USB به آن وصل کنید تا به جای باتری از برق USB رایانه‌تان استفاده کند.

 باتری‌های قابل شارژ: در دفترچه راهنمای کلاس‌پد صراحتاً اشاره شده که از باتری‌های قابل شارژ استفاده نشود (به علت نویز بالا و ناپایداری)؛ با این وجود بعضی افراد از این باتری‌ها بدون هیچ مشکلی دارند استفاده می‌کنند. به هر حال با استفاده از این باتری‌ها ساعت کاری کلاس‌پد چندین برابر می‌شود. اما توجه هم داشته‌باشید که اگر کاسیو گفته استفاده نکنید هم لابد حکمت داشته و ریسک استفاده از آن با خودتان است. در ضمن کلاس‌پد هنگام اتصال به USB باتری‌ها را شارژ نمی‌کند یعنی خودتان باید پس از اتمام باتری‌ها آن‌ها را بیرون آورده و شارژ کنید. نکته‌ی مهم‌تر هم این که به علت افت ولتاژ شدید این باتری‌ها هنگام تمام شدن، کلاس‌پد پیغام Battery Low نیز نشان نمی‌دهد و خاموش می‌شود.

 

نکات دیگر


 راه‌اندازی سریع: پس از تعویض باتری، پس از فشار دکمه‌ی P به هردلیلی، یا پس از Crash کردن یک برنامه، کلاس‌پد Restart می‌شود و از شما اطلاعات زیادی از جمله کالیبره کردن صفحه لمسی، انتخاب زبان و فونت و کنتراست و... را می‌خواهد که ممکن است کمی وقت شما را بگیرد. بهتر است بدانید که به غیر از مورد اوّل هیچ‌یک از این اطلاعات ضروری نیستند، یعنی پس از کالیبره کردن صفحه‌ی لمسی بلافاصله آیکن Menu را در نوار سبز پایین صفحه لمس کنید تا به محیط اصلی کلاس‌پد بروید و مجبور نباشید اطلاعات بیشتری را جواب دهید.

 توقف و راه‌اندازی مجدد محاسبات: بعضی از اعمال روی کلاس‌پد ممکن است وقت زیادی بگیرند، از جمله محاسبات پیچیده، رسم بعضی نمودارها و... که حین انجام این اعمال مربعی گوشه‌ی صفحه‌ی کلاس‌پد چشمک می‌زند. اگر بخواهید وسط محاسبات کار را متوقف کنید، کافی است دکمه‌ی Clear را فشاردهید یا این که علامت Esc در گوشه‌ی صفحه را لمس کنید. علاوه بر این با فشردن کلید Backspace محاسبه‌ی در حال اجرا به طور موقت متوقف می‌شود و با فشار دوباره‌ی همین کلید محاسبه ازسرگرفته‌می‌شود.

 

در مورد مقاله چه فکر می‌کنید؟

چه نمره‌ای به محتوای این صفحه می‌دهید؟

عبارت امنیتی روبرو را وارد نمایید:

(برای راحت‌شدن از شر این فیلد در سایت ثبت نام کنید یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید.)
( چرا عبارت این‌قدر سخت است؟ )
 
 
 
 

© ClassPad.ir        استفاده از محتوای سایت فقط با درخواست قبلی از نویسنده و ذکر منبع مجاز است.

© 2010-2014 ClassPad.ir     All Rights Reserved