Hide User Window

ورود / ثبت نام

 

کاربر سایت هستید؟

 
 
 
 

در سایت عضو نیستید؟

با عضویت در سایت امکان دریافت خبرنامه و اخبار جدید را برای خود میسر کنید.

 
 

اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا کلیک کنید.

 
انتقال فایل‌های متنی انگلیسی و فارسی بین کلاس‌پد و رایانه

این صفحه می‌کوشد توضیح دهد که چگونه فایل‌های متنی خود را به کلاس‌پد انتقال دهید و چگونه فایل‌های کلاس‌پدی خود را به رایانه منتقل نمایید.

قبل از انتقال باید یک نکته را بدانید و آن این‌که فقط قادر به انتقال فایل‌های متنی ساده بدون هیچ‌گونه عکس و فرمول و معادله هستید.

 سؤال: یعنی فایل‌های Word را نمی‌توان به آن انتقال داد؟

جواب: فقط متن‌های آن را می‌توانید انتقال دهید.

 سؤال: PDF با هزارتا عکس و فرمول و... چی؟ میشه به کلاس‌پد PDF انتقال داد و اون رو خوند؟

خیر.

 سؤال: پس چندصدهزار تومان که آب خوردم اینو خریدم باهاش چیکار میتونم بکنم؟

دوست عزیز ابتدا توجه داشته‌باشید که ماشین‌حساب خریده‌اید نه تبلت. در وهله بعد توجه داشته‌باشید که این امر می‌تواند تغییر کند به شرط این که یک برنامه‌نویس خوب بشوید و خودتون چنین چیزی براش بنویسید!

 سؤال: با وجود این من نیاز دارم متن و فرمول و... را قاطی هم روی ماشین‌حساب داشته باشم. چکار می‌توانم بکنم؟

یک راه ذخیره‌ی متن و عکس و فرمول هر کدام به صورت جدا در حافظه‌ی کلاس‌پدتان می‌باشد. اما راه ساده‌تر برای این کار عکس گرفتن از متن مورد نظرتان و انتقال آن به کلاس‌پد است که در بخش انتقال عکس به کلاس‌پد در آموزش‌ها توضیح داده‌شده‌است.

برای انتقال متن لاتین به کلاس‌پد می‌توانید از برنامه‌ی ClassPad Manager استفاده کنید. امّا راه بهتر و توصیه‌ی ما به شما در انتقال متن استفاده از برنامه‌ی فارسی‌نگار است که توانایی انتقال متن فارسی و لاتین و قاطی‌باهم را به کلاس‌پد دارد.

نکته: جدیداً برنامه‌ی ClassPad MCS Editor ساخته‌شده‌است که تبدیل متون را بسیار راحت‌تر از روش گفته‌شده در این مقاله انجام می‌دهد، امّا فقط از متون لاتین پشتیبانی می‌کند. در مورد این برنامه و تبدیل متن با آن در این مقاله توضیحی نداده‌ایم، اما در صورتی که می‌خواهید متون لاتین را تبدیل کنید می‌توانید از آن استفاده کنید. مقاله‌ی آموزشی اصلی این نرم‌افزار تبدیل متن و تصویر با استفاده از ClassPad MCS Editor می‌باشد که توصیه می‌شود آن را بخوانید.

 

انتقال فایل‌های متنی به کلاس‌پد با استفاده از ClassPad Manager

ابتدا یاد آوری می‌کنیم که این روش فقط برای فایل‌های لاتین کاربرد دارد. نرم‌افزار ClassPad Manager خود را بازکنید تا به محیط شبیه‌ساز آن وارد شوید. بدون معطلی با کلیک بر روی برنامه‌ی Program وارد آن شوید.

با انتخاب منوی Edit -> New File یا دومین دکمه‌ی نوار ابزار، فایل جدیدی بسازید. نوع آن را گزینه‌ی دوم یعنی Program(Text) انتخاب کنید. پوشه‌ای که می‌خواهید در آن ذخیره شود نیز انتخاب کرده و نامی برای آن وارد کنید و OK کنید.

حالا متن خود را از هر برنامه‌ای که هست (مانند Microsoft Word) کپی کنید (یعنی آن را انتخاب کرده سپس کلیک راست کنید و گزینه‌ی Copy را بزنید). البته پیشنهاد می‌کنیم که متن خود را ابتدا با فرمت متن معمولی با برنامه‌ی Notepad ذخیره کنید تا نتیجه‌ی آن را ببینید سپس آن را از محیط Notepad کپی کنید.

حالا به ClassPad Manager و محیط ویرایشگر متن آن برگردید. کلیک راست کنید و گزینه‌ی Paste Special (یا Paste Windows Clipboard) را انتخاب کنید.

حالا از منوی Edit گزینه‌ی Save File را انتخاب کنید (یا از دکمه‌ی Save نوار ابزار استفاده کنید).

حالا دوباره روی محیط ClassPad Manager راست کلیک کنید و گزینه‌ی Exchange Window را انتخاب کنید تا به حالت انتقال فایل بروید.

از قسمتی که می‌بینید، گزینه‌ی Active Document را با کلیک بر روی علامت + کنار آن باز کنید و گزینه‌ای که زیر آن ظاهر می‌شود (در حقیقت نام فایل ایمیج کلاس‌پد) را نیز باز کنید. آن نیز دو زیرمجموعه دارد که زیرمجموعه‌ی Other Data را باز کنید.
برگرفته شده از سایت www.ClassPad.ir
(نکته برای کاربران ClassPad Manager های قبل از نگارش 3: به جای Active Document باید از ستون سوم گزینه‌ای که Bold نوشته‌شده را باز کنید و به جای Other Data نیز باید دکمه‌ی یکی‌مانده‌به‌آخر نوار ابزار را بزنید.)

فایل شما در همان پوشه و نامی که خودتان انتخاب کرده‌بودید ذخیره شده است! آن را بیابید.

کلاس‌پد خود را به رایانه وصل کنید! ClassPad Manager باید آن را بشناسد و محیط آن چهارستونی شود. اگر نشد، روی کلاس‌پدتان وارد برنامه‌ی Communication بشوید و مطمئن بشوید تنظیم USB Cable نمایش‌داده‌می‌شود سپس دکمه‌ی اول نوار ابزار آن را بزنید. حالا در ستون اول روی + کنار کلاس‌پدتان کلیک کنید و سپس Other Data را انتخاب کنید.

حالا کافیست فایلتان را از ستون آخر روی یکی از پوشه‌های کلاس‌پد خود در ستون دوم بکشید! (یا این که پوشه‌ی حاوی فایل را از ستون سوم روی کلاس‌پد خود در ستون اول بکشید!)

ClassPad Manager را ببندید تا کلاس‌پد شما از حالت انتقال داده خارج شود. روی کلاس‌پد خود (نه روی کامپیوترتان!) وارد برنامه‌ی Program شوید و از همان پوشه‌ای که فایل را روی آن کشیده‌بودید، فایل خود را اجرا کنید! (یعنی نام پوشه و فایل را در همان صفحه‌ی اول انتخاب کنید و دکمه‌ی شبیه Play را در نوار ابزار بزنید!)

 

انتقال فایل‌های متنی به رایانه با استفاده از ClassPad Manager

همانطور که شما می‌توانید فایلی را از ستون کامپیوتر نرم‌افزار ClassPad Manager به ستون کلاس‌پد بکشید، می‌توانید فایل‌های کلاس‌پد را نیز به ستون کامپیوتر بکشید. پس کافی است کلاس‌پد خود را به رایانه متصل کنید و در نرم‌افزار ClassPad Manager وارد حالت Exchange mode بشوید. فایلی را از ستون کلاس‌پد خود به ستون رایانه به زیر مجموعه‌های فایل Active Document بکشید. پس از این کار پنجره‌ی Exchange Window را ببندید و در بخش شبیه‌ساز کلاس‌پد وارد برنامه‌ی Program خود شوید و فایل را اجرا کنید.

 

انتقال فایل‌های متنی با استفاده از فارسی‌نگار

در این روش با استفاده از نرم‌افزار فارسی‌نگار متن‌های فارسی و لاتین را می‌توانید به کلاس‌پد انتقال دهید. این روش نیازی به نرم‌افزار ClassPad Manager و شبیه‌ساز آن ندارد و می‌توانید پس از تبدیل با استفاده از نرم‌افزار FA-CP1 فایل را به کلاس‌پد خود انتقال دهید.

فارسی‌نگار را از اینجا دانلود کنید. لینک دانلود آن در ستون سمت راست هست. فایل ClassPadDLLgcc را که در صفحه‌ی دانلود آمده نیز دانلود کنید و در پوشه‌ای که فارسی‌نگار را Extract کرده‌اید قراردهید. البته بهتر است راهنمای فارسی‌نگار را کامل بخوانید، اینجا فقط چیزهایی که شما لازم دارید نوشته شده‌است.

برای آماده‌سازی متن خود، متن را از هر جایی هست (برنامه Word، PDF و...) انتخاب کنید، کلیک راست کنید و گزینه‌ی Copy را انتخاب کنید.

حالا برنامه Notepad ویندوز را باز کنید (Start -> All Programs -> Accessories -> Notepad). در محیط آن کلیک راست کنید و Paste کنید.

گزینه‌ی Save آن را انتخاب کنید و برای فایلتان نام و مکانی مشخص کنید. شدیداً توصیه می‌شود در قسمت Encoding پایین پنجره، گزینه‌ی UTF-8 یا یکی از گرینه‌های Unicode را انتخاب کنید. گرچه با توجه به تنظیمات سیستم شما (زبان پیشفرض Unicode) ممکن است گزینه‌ی ANSI نیز کارکند. فایل خود را Save کنید.

حالا درجایی که فارسی‌نگار را Extract کرده‌اید فایل FaNegar2.exe را اجرا کنید. از منوی PC آن گزینه‌ی Import را انتخاب کنید و فایلی را که با Notepad همین الان ذخیره‌کرده‌اید، به آن بدهید. متن شما تبدیل می‌شود!

با استفاده از منوی Save فارسی‌نگار، فایل خود را ذخیره کنید.

سپس با استفاده از دکمه‌ی On/Off محیط فارسی‌نگار را ببندید. فایلی به نام autosave.vcp (یا save.mcs) در همان پوشه‌ی فارسی‌نگار روی ویندوز خود می‌بینید.

حالا نرم افزار FA-CP1 را اجرا کنید (یا نرم‌افزار ClassPad Manager را اجرا کنید و با کلیک راست گزینه Exchange Window را انتخاب کنید). کلاس‌پد خود را نیز به رایانه متصل کنید تا محیط برنامه چهارستونی شود (در صورت شک و تردید به بالا مراجعه کنید). در بخش Computer روی ClassPad Manager کلیک راست کنید و گزینه‌ی Import... را انتخاب نمایید.

فایل autosave.vcp (یا save.mcs) را پیدا کنید و Open کنید.

فایل autosave به صورت زیرمجموعه اضافه می‌شود که در آن زیرمجموعه‌ی Other Data را بازکنید و فایل خود را در همان پوشه‌ای که در فارسی‌نگار ذخیره‌کرده‌بودید، بیابید.

در بخش ClassPads نیز گزینه‌ی Other Data زیر کلاس‌پدتان را باز کنید و فایل تبدیل‌شده را از بخش autosave به یکی از پوشه‌های Other Dataی کلاس‌پد بکشید (یا این که کل پوشه‌ی مورد نظر را از سمت راست به روی کلاس‌پدتان در سمت چپ بکشید).

حالا می‌توانید فایل خود را روی کلاس‌پد با استفاده از نرم‌افزار فارسی‌نگار باز کنید و ببینید... صبرکنید... هنوز فارسی‌نگار را روی کلاس‌پد خود نصب نکرده‌اید؟ خوب یک بار برای همیشه این کار را انجام دهید.

ابتدا اگر در حالت انتقال فایل هستید، دکمه‌ی [Clear] را روی کلاس‌پد بزنید تا انتقال فایل تمام شود. سپس روی کلاس‌پد خود منوی Link -> Install -> Add-In و بعد گزینه Add-In App را انتخاب کنید.

>

حالا به ClassPad Manager برگردید و در بخش سمت چپ روی آیکن کلاس‌پدتان کلیک راست کنید و گزینه‌ی Install Add-in را انتخاب کنید. فایل FaNegar.cpa را که جزو فایل‌های دانلودی فارسی‌نگار است Open کنید تا نصب شود.

حالا روی کلاس‌پد خود می‌توانید فایل مورد نظر را با استفاده از برنامه‌ی فارسی‌نگار Open کنید و بخوانید.

البته آموزش نصب فارسی‌نگار در بالا خیلی خلاصه مخصوص کلاس‌پد 330 توضیح داده شده بود که برای کلاس‌پدهای دیگر یا اطلاعات بیشتر به آموزش نصب Add-in ها مراجعه کنید.

 

انتقال فایل‌های فارسی‌نگار به رایانه

همانطور که در بخش Exchange Window برنامه ClassPad Manager می‌توانید از رایانه به کلاس‌پد فایل‌ها را انتقال دهید، طبیعتاً فایل‌ها و پوشه‌های بخش کلاس‌پد را نیز می‌توانید روی فایل‌ها و پوشه‌های بخش Computer بکشید. پس کافی است کلاس‌پد خود را به رایانه وصل کنید و نرم‌افزار ClassPad Manager (یا FA-CP1) را اجرا کنید تا محیط آن 4 ستونی شود. سپس فایل خود را به روی پوشه‌های ایمیج زیر Active Document (یا هر ایمیج دیگری که خودتان با گزینه‌ی Add Virtual ClassPad یا Add New Image می‌سازید) بکشید. سپس به پوشه‌ی My Documents خود بروید. در آنجا پوشه‌ای با نام CASIO می‌بینید و درون آن، پوشه‌ای به نام ClassPad Manager یا FA-CP1 می‌بینید. فایل‌های داخل این پوشه‌ها همان ایمیج‌هایی هستند که شما در بخش Computer نرم‌افزار ClassPad Manager یا FA-CP1 می‌بینید. پس برای مثال اگر در نرم‌افزار ClassPad Manager فایل فارسی‌نگارتان را روی یکی از پوشه‌های ایمیج default کشیده‌بودید، فایلتان درون فایل default.vcp (یا default.mcs) قراردارد.

برای خواندن و تبدیل آن به فرمت رایانه، برنامه‌ی FaNegar2.exe را روی کامپیوتر خود اجرا کنید. کلیک راست کنید و منوی File > Open ClassPad Image (یا MCS > Open MCS Image) را انتخاب نمایید.

از همان پوشه‌ی ClassPad Manager یا FA-CP1 موجود در پوشه‌ی CASIO در My Documents تان، فایل ایمیج مورد نظرتان را باز کنید.

حالا با استفاده از منوی Open فارسی‌نگار، فایلتان را باز کنید و آن را بخوانید!

در صورتی که مایل باشید آن را به فرمت txt ویندوز تبدیل کنید از منوی PC فارسی‌نگار، گزینه‌ی Export را انتخاب کنید.

 

نکات تکمیلی

در اینجا چند سؤال که ممکن است به ذهن شما خطور کرده باشد را پاسخ می‌دهیم و نکاتی را مطرح می‌کنیم.

اولا که متن فوق به دادن اطلاعات بسیار اولیه‌ای در مورد نرم‌افزار ClassPad Manager و فارسی‌نگار اکتفا کرده‌است؛ امّا توصیه می‌کنیم آموزش ClassPad Manager را در همین سایت به صورت کامل بخوانید و راهنمای فارسی‌نگار را نیز مسلط شوید.

دوم این که چرا در نرم‌افزار ClassPad Manager یکی از ایمیج‌ها Bold نشان داده می‌شود؟ علت این است که آن ایمیج در بخش شبیه‌سازی استفاده می‌شود و همان ایمیجی است که زیر Active Document نیز نمایش داده‌می‌شود. در صورتی که روی یکی از ایمیج‌های زیر گزینه‌ی ClassPad Manager در ستون Computer این نرم‌افزار کلیک راست کنید و آن را Activate کنید، به عنوان ایمیج جاری در نظر گرفته می‌شود و اگر پنجره‌ی Exchange را ببندید، در بخش کلاس‌پد مجازی به فایل‌های درون آن ایمیج دسترسی دارید.

به عنوان آخرین نکته، برای انتقال متون انگلیسی ما از نرم‌افزار ClassPad Manager استفاده کردیم. امّا در صورتی که متن شما Unicode نیست می‌توانید از نسخه ویندوزی نرم‌افزار CPLua نیز استفاده کنید و از Editor قدرتمند آن بهره‌مند شوید، علاوه‌براین که محدودیت زمانی نیز ندارد.

 

در مورد مقاله چه فکر می‌کنید؟

چه نمره‌ای به محتوای این صفحه می‌دهید؟

عبارت امنیتی روبرو را وارد نمایید:

(برای راحت‌شدن از شر این فیلد در سایت ثبت نام کنید یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید.)
( چرا عبارت این‌قدر سخت است؟ )
 
 
 
 

© ClassPad.ir        استفاده از محتوای سایت فقط با درخواست قبلی از نویسنده و ذکر منبع مجاز است.

© 2010-2014 ClassPad.ir     All Rights Reserved