فارسی

ClassPad MCS Editor

ClassPad MCS Editor چیست؟ برای انتقال داده بین کلاس‌پد و رایانه از نرم‌افزار ClassPad Manager (مدیر کلاس‌پد) یا FA-CP1 استفاده می‌شود. متغیرهایی (متن، برنامه، عکس و غیره) که از کلاس‌پد منتقل می‌کنید، روی رایانه در فایل‌هایی با پسوند vcp یا mcs ذخیره می‌شوند. ClassPad MCS Editor به شما امکان می‌دهد محتوای این فایل‌ها را ببینید و همچنین تبدیل متن و عکس بین فرمت کلاس‌پد و رایانه را به راحتی آب خوردن می‌کند.

برای عکس‌هایی از محیط برنامه، صفحه Screenshots را ببینید.

دانلود کنید

نگارش 1.0 -- 23 اردیبهشت 1391

 

راهنما و اطلاعات مفید

سؤال‌های رایج کاربران (FAQ)

فایل‌های MCS و VCP چه هستند؟ فایل‌های MCS توسط نرم‌افزار ClassPad Manager نگارش 1 و 2 استفاده می‌شوند تا متغیرهای کلاس‌پد (متون، برنامه‌ها، عکس‌ها و غیره) را روی رایانه ذخیره‌کنند. نرم‌افزار ClassPad Manager نگارش 3 و FA-CP1 برای این کار از یک فرمت جدید با پسوند VCP استفاده می‌کنند. ClassPad MCS Editor از هر دو این فرمت‌ها پشتیبانی می‌کند، اما توجه داشته باشید که فایل‌های VCP ممکن است شامل فایل‌های eActivity هم باشند، اما MCS Editor فقط بخش متغیرهای آن (یعنی فضای MCS آن) را نشان می‌دهد.

MCS Editor به چه درد می‌خورد؟ با MCS Editor می‌توانید فایل‌های MCS و VCP مدیر کلاس‌پد را مشاهده و ویرایش کنید و متن و عکس را بین رایانه و کلاس‌پد خود تبدیل کنید.

مگر برای تبدیل متن و عکس نمی‌توانم از ClassPad Manager استفاده کنم؟ چرا، ولی دلایل متعددی وجود دارد که شما MCS Editor را بر مدیر کلاس‌پد ترجیح دهید. اول از همه، MCS Editor محیط خوب و کاربرپسندی دارد که نرم‌افزارهای آشنای مدیریت فایل را به یاد می‌آورد. دوم این که MCS Editor روش‌های آسان و امکانات بیشتر برای تبدیل متن (مثلا خواندن مستقیم و تبدیل برنامه‌های CPLua) و عکس (کیفیت بهتر تصاویر) در اختیار می‌گذارد. و در آخر، MCS Editor نرم افزار آزاد (free software) است. در ضمن MCS Editor برای برنامه‌نویسان هم امکاناتی فراهم نموده‌است (مثلاً یک hex viewer و امکان وارد کردن و استخراج فایل‌ها به صورت باینری).

 آیا MCS Editor جایگزین کاملی برای ClassPad Manager است؟ خیر. MCS Editor می‌تواند فایل‌های VCP و MCS را ویرایش کند، اما به هرحال برای اتصال کلاس‌پد به رایانه و انتقال فایل‌های تبدیل شده نهایتاً باید از ClassPad Manager استفاده کنید. (البته ممکن است اوضاع بعداً عوض شود ;) )

 

استفاده از MCS Editor

وقتی با ClassPad Manager یا FA-CP1 کار می‌کنید، فایل‌های MCS و VCP را درون پوشه‌ای به نام CASIO در My Documents شما ذخیره می‌کنند. وقتی برنامه‌های بیسیک برای کلاس‌پد دانلود می‌کنید، آن‌ها را درون فایل‌های MCS یا VCP که حاوی آن برنامه‌ها هستند، می‌یابید.

برای مشاهده و ویرایش این فایل‌ها، با استفاده از منوی Open With... ویندوز، آن‌ها را با ClassPad MCS Editor باز کنید و کارهایاتان (مشاهده، تبدیل و...) را انجام دهید. پس از اتمام کارتان، فایل را ذخیره کنید سپس از ClassPad Manager یا FA-CP1 استفاده کنید تا محتویات فایل VCP یا MCS را به کلاس‌پد خود انتقال دهید.

 

راهنمای برنامه

وقتی برنامه را اجرا می‌کنید، صفحه‌ی اصلی را می‌بینید. در منوی File گزینه‌های آشنای New، Open، Save و غیره را می‌بینید. قبل از این که کاری بتوانید بکنید باید فایل جدید بسازید یا یکی باز کنید. این کار را انجام دهید!

استفاده از مدیر فایل: پوشه‌ها را در سمت چپ و فایل‌های درون هر پوشه را در سمت راست می‌بینید. یکی از پوشه‌ها بارزتر نشان‌داده‌شده و دارای برچسب Cur روی آیکن خود است که نشان‌دهنده پوشه‌ی جاری در کلاس‌پد است (به راهنمای کلاس‌پد مراجعه کنید). این پوشه را با استفاده از لیست بازشونده‌ی پایین می‌شود تغییر داد. پوشه‌های سیستمی به رنگ قرمز نشان‌داده‌شده‌اند. راست کلیک کردن روی محیط برنامه و پوشه‌ها و فایل‌ها گزینه‌های مفید را ظاهر می‌سازد.

 روی فایل‌ها دابل کلیک کنید تا محتوای آن‌ها را ببینید. توجه کنید که فایل‌هایی که پشتیبانی می‌شوند عبارتند از: برنامه‌ها (PRGM، TEXT)، رشته‌ها، برنامه‌های CPLua و تصاویر (PICT). فایل‌های دیگر در محیط Hex Viewer باز می‌شوند. بنابراین بسیاری از فرمت‌های فایل‌ها قابل دیدن نیستند؛ به خصوص عبارات ریاضی، لیست‌ها و ماتریس‌ها (EXPR، LIST، MAT) و غیره، و فرمت عکس جدیدی که در سیستم عامل نگارش 3 کلاس‌پد استفاده می‌شوند در حال حاضر پشتیبانی نمی‌شوند.

در منوی Edit، گزینه‌هایی برای Cut و Copy و Paste کردن فایل‌ها (نه پوشه‌ها)، تغییر نام و حذف فایل‌ها و پوشه‌ها، و ایجاد پوشه‌های جدید وجود دارد.

برای تبدیل و انتقال متن، تصویر و غیره بین کلاس‌پد و رایانه‌ی خود از منوهای Convert -> Import و Convert -> Export استفاده کنید.

 

اشکالات شناخته‌شده

• بخش مشاهده‌گر متن MCS Editor نمادهای مخصوص کلاس‌پد (مثلاً ) و نمادهای ریاضی و حروف الفبای به غیر از انگلیسی را به درستی نشان نمی‌دهد. این به علت متفاوت بودن مجموعه‌ی کاراکترهای کلاس‌پد با رایانه است.

• برای تبدیل متن از رایانه به فایل PRGM، باید مشخص‌کننده‌ی انتهای خطوط شما به فرمت Unix باشد (CR only). همچنین قبل از این که بتوانید برنامه را روی کلاس‌پد خود اجرا کنید، باید آن را یک بار با نرم‌افزار Program باز کنید، تغییری ایجاد کنید (مثلاً یک فاصله تایپ کنید) و Edit -> Save File را بزنید.

 

تماس با من

برای پیشنهاد امکانات جدید، گزارش اشکالات و... لطفاً به من ایمیل بزنید (cpmicropro [at] gmail) یا مرا در فوروم UCF: Universal Casio Forum بیابید. همچنین می‌توانید چیزهای خود را در تاپیک مربوطه در UCF پست کنید (این گزینه‌ی بهتری است).